Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne?

Wysokość składki na ubezpieczenie społeczne rolników uzależnione jest od wielu czynników. Wyznacznikiem jest chociażby od wielkości gospodarstwa rolnego. Tabele składek wymieniają kilka grup powierzchni gospodarstwa rolnego, według których ustala się wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia społeczne. Te grupy to:
• Gospodarstwo rolne do 50 hektarów,
• Gospodarstwo rolne o powierzchni od 50 do 150 hektarów,
• Gospodarstwo rolne o powierzchni od 150 do 300 hektarów,
• Gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 300 hektarów,
• Domownicy.

Wysokość składek zmienia się z roku na rok, z kwartału na kwartał i jest ustalana odpowiednio wcześnie poprzez wydanie rozporządzenia. Wysokość składki jest zależna również od tego czy:
• Rolnik prowadzi gospodarstwo rolne,
• Rolnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz gospodarstwo rolne.

W tym drugim przypadku składki na ubezpieczenie emerytalno – rentowe są wyższe niż w przypadku rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, natomiast składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie są identyczne w obu przypadkach.
O tym, ile wynosi składka konkretnego ubezpieczenia społecznego w danym roku, w danym kwartale można dowiedzieć się chociażby z tabel publikowanych na stronie internetowej KRUS. Tabele te są bardzo dokładne, ale zarazem jasne i klarowne. Bez problemu można z nich odczytać wysokość składki ubezpieczenia w konkretnych przypadkach. O wysokości składek dowiemy się również w oddziałach KRUS. Ważne jest, by dowiedzieć się, ile będzie wynosiła konkretna składka w danym kwartale. Trzeba ją bowiem regularnie płacić.

Witam na moim blogu! Nazywam się Arkadiusz Drozdowski i jestem z zawodu księgowym, obecnie prowadzę własne przedsiębiorstwo. Kiedy tylko znajdę czas prowadzę bloga, bo jest on moją formą odskoczni. Bardzo lubię pisać i rozmawiać z czytelnikami. Dlatego będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz lub odezwiesz się do mnie za pomocą formularza kontaktowego!
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.